Podstawowe kryterium to realia ekonomiczne
Dla kwalifikacji szeregu czynności jako świadczenia złożonego nie mają przesądzającego znaczenia takie okoliczności jak możliwość zidentyfikowania ceny za każdy element składający się na tę całkowitą zapłaconą przez konsumenta czy możliwość wykonania części z nich przez wykonawców. Dotyczy to sytuacji, gdy z punku widzenia odbiorcy konsument otrzymuje jedno świadczenie.
Spór dotyczył rozliczenia VAT za poszczególne miesiące w 2015 r. A fiskus zarzucił spółce, że bezpodstawnie zastosowała obniżoną 8 proc. stawkę podatku do kompleksowego utrzymania dróg krajowych na terenie jednego z województw oraz utrzymania drogi krajowej w systemie „Utrzymaj standard".
Spółka uważała, że realizowała na podstawie umowy odrębne świadczenia opodatkowane dwiema stawkami VAT 8 i 23 proc. VAT, a nie jedną usługę kompleksową opodatkowaną stawką podstawową. W odwołaniu, a potem skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach podniosła m.in., że na kryteria kwalifikowania świadczeń jako kompleksowych składa się nie tylko cel świadczenia postrzegany z punktu widzenia nabywcy, ale również inne okoliczności, które wynikają zarówno z umowy jak i pozostałej dokumentacji.
Czytaj także: Prostsze rozliczenia VAT od internetowej sprzedaży
Ta argumentacja nie przekonała jednak gliwickiego WSA. Po analizie przepisów i orzecznictwa, zwłaszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta